Shopping cart

Yardımcı metinler

Matematik netlerimi nasıl artırırım?

Per 09 Mar, 2023

Matematik netlerimi nasıl artırırım?

 

Matematik netlerimi nasıl artırırım? Sorusu DGS, KPSS, LGS, TYT gibi birçok sınava hazırlanan öğrencilerin cevabını aradığı bir sorudur.

Çoğu kişinin zorlandığı ders olan matematik netleri nasıl artar LGS öncelikle bunun için sistematik bir çalışma planı ve programı yapmalısınız. Plan ve program yapmak başarıyı getirecektir. Bundan emin olabilirsiniz. Yola eğer plansız çıkar ve dağınık bir şekilde çalışırsanız netleriniz ne yazık ki istediğiniz gibi yükselmeyecek. Bu noktada yapmanız gereken en önemli kendinize iyi bir program hazırlamak olmalıdır. Sizlere bu yazımızda Matematik netlerimi nasıl artırırım? Sorusunu aşama aşama cevaplandırmaya çalışacağız.

Matematik Netlerimi Nasıl Artırırım?

Matematik netlerimi nasıl artırırım? Sorusunun temel yanıtı planlı ve düzeli çalışmaktan geçmektedir. Planı eğer kendiniz yapmıyorsanız bu işten anlayan birinden destek alabilirsiniz. Uzman desteği olması sizi daha çok ders çalışmaya istekli kılacaktır. Bu uzman desteği sınıf öğretmeniniz olabileceği gibi bir rehber öğretmen ya da eğitim danışmanı da olabilir. Önünüzde size yol gösteren birinin olması siz de oldukça avantaj sağlayacaktır.

Ders Çalışma Planı Yaptırmak ve Bu Plana Uymak

Ne yazık ki iş ders çalışma planı yaptırmakla bitmiyor. Asıl iş bundan sonra başlıyor. Bunun için yapmanız gereken plana uymaktır. Çok istisnai uymadığınız zamanlar olsa bile büyük oranda bu plana uymanız ve harfiyen yapmanız gerekenleri yapmanız gerekmektedir. Böylece siz de plana uyduğunuz da zamanla bu planın sizi geliştirdiğini fark edecek ve hangi sınav olursa olsun netlerinizin yavaş yavaş arttığını fark edeceksiniz.

Çoğu zaman ders planında birkaç hafta sonra öğrenciler netlerim daha artmadı demeye başlar ama unutmayın ki netleriniz bir anda istediğiniz düzeye ulaşmaz. Bunun için, azim, sabır ve çaba gereklidir.  Bu noktada TYT matematik 30 net yapmak için de aynı istikrarı ve aynı çabayı göstermeniz gerekecektir.

KPSS Matematik Netleri Nasıl Artar?

Eğer siz de KPSS çalışıyorsanız ve bu alandaki netlerinizi arttırmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey yukarıda da gösterdiğimiz gibi planlı ve programlı olmaktır. Başarmanın ilk sırrı bir program yapmak ve bu programa da uymaktan gelir.  KPSS matematik netleriniyükseltmekiçin bolca soru çözmek ve eksik olduğunuz konularla ilgili konu çalışmak da önemlidir.

Konu çalışmak önemli olduğu gibi netleri arttırmada en önemli öncelik bolca soru çözmektir. Bol soru çözerek bu alanda netlerinizi kısa sürede arttırabilirsiniz.

Netleri Arttırmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

  • Öncelikle netlerinizi arttırmak için bir plan hazırlayın. Eğer daha önce plan hazırlamış ve plana uymuşsanız bu durumda başka birinden destek almasanız da olur.
  • Matematikle ilgili farklı seviyelerde soru bankaları edinin
  • Soru bankalarını çözmeden önce çözeceğiniz konuya çalışabilirsiniz.
  • Konu çalıştıktan sonra o çalıştığınız konuyla ilgili bolca soru çözün
  • Ancak unutmayın ki bu işin püf noktası soru çözmek değildir, bu işin püf noktası çözdüğünüz sorulardaki hatalarınızı ya da yanlışlarınızı detaylı bir şekilde analiz etmek sizi başarıya götürecektir. 
  • Bu nedenle matematik sorusu çözerken yanlışlarınızı analız etmeyi ihmal etmeyin.
  • KPSS matematik neti arttırmak için yapmanız gerekenlerden biri de deneme çözmektir.

Sınava Az Kala Düzenli Deneme Çözmek

Bu noktanın en önemli detaylarından biri de sınava 1 – 2 ay kala deneme çözmeye başlamak olacaktır. Sınav yaklaştıkça günde bir deneme çözmemelisiniz. Ne kadar çok deneme çözer ve analizini yaparsanız o kadar çok gelişme kaydedecek ve netlerinizin arttığını fark edeceksiniz.

Denemeleri çözerken netlerinizin artmamasına takılmayın. Bu nedenle toplam net hesaplaması yapmak yerine yanlışlarınızı belirleyip onları analiz etmek size daha çok fayda ve yarar sağlayacaktır. Sürekli net hesaplaması yapmak ve netlerin düşük çıkması sizin de motivasyonunuzu düşürecektir.  8. Sınıf matematik netleri nasıl artar? Sorusuna da bu yazıyı entegre edebilirsiniz. Hangi seviye sınavı olursa olsun başarı planlı ve programlı olmaktan ve bol soru çözüp onları analiz etmekten gelir.

Yanlışlarınızı Görmezden Gelmeyin Analiz Edin

Başarının sırrı yanlışlarınızı analiz etmekten gelir. Bu nedenle yapmanız gereken hangi ders ya da hangi konuyla alakalı soru çözüyorsanız bu alanla alakalı soruları iyice analiz etmelisiniz. Bir soru bir sorudur mantığı ile anlamadığınız soruları bir bilene sormak da oldukça önemlidir. Daha sonra bu soruyu birinden binledikten ya da analiz ettikten sonra kendiniz tekrar çözmelisiniz.

Yanlışlarınızı içeren bir defter tutabilirsiniz. Yanlışlarınızı yazmak aklınızda daha çok kalacaktır. Bunu her derse entegre edebilirsiniz.

Matematik Kitapları Okuyun

Matematik kitapları, konuları daha derin bir şekilde ele alır ve örneklerle konuları açıklar. Matematik kitapları okuyarak, matematik becerilerinizi geliştirebilir ve problem çözme becerilerinizi artırabilirsiniz. Ayrıca, matematik kitapları, farklı soru tiplerini ve zorluk seviyelerini ele alarak, sınavda karşılaşacağınız soruları daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Öğretmen veya Mentor Desteği Alın

Matematik öğrenmek için, bir öğretmen veya mentorunuzun desteği çok önemlidir. Öğretmen veya mentorunuz, size matematik konularını daha iyi anlatarak ve problemleri nasıl çözeceğinizi öğreterek, matematik becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, öğretmen veya mentorunuz, matematikle ilgili sorularınızı yanıtlayarak, matematik konularını daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Konuları Eksiksiz Öğrenin

Matematik, diğer dersler gibi birbirine bağlı birçok konudan oluşur. Matematikte bir konuyu eksik öğrenmek, diğer konuları da anlamamanıza neden olabilir. Bu nedenle, matematik konularını eksiksiz bir şekilde öğrenmek, sınavda başarı için önemlidir. Konuları öğrenirken, not alarak ve örneklerle çalışarak daha iyi anlayabilirsiniz.

Yeterince Pratik Yapın

Matematik öğrenmek, yalnızca teorik bilgi edinmekle mümkün değildir. Matematik problemlerini çözmek, problem çözme becerilerinizi geliştirecek en önemli yöntemdir. DGS matematik problemlerini çözmek, zamanlama ve analitik becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Her gün en az bir saat matematik problemleri çözerek, problem çözme becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Matematik Netleri Nasıl Artar?

Matematik netleri nasıl artar? Sorusu ile ilgili olarak sizlere kısa ve öz bir şekilde bilgiler sunmaya çalıştık. DGS, KPSS, LGS, TYT gibi birçok sınav türünde öğrenciler başarıya ulaşmak adına birçok kaynak üzerinden çeşitli konulara çalışmaktadır. Özellikle matematik alanında oluşturulan planlı ve düzenli bir çalışma stili sizlerin başarıya ulaşmasında büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra sizlerde matematik netlerinin artmasına ilişkin uygulamış olduğunuz yöntemleri yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

0 Yorum

Yorum Yaz