Shopping cart

Yardımcı metinler

Kpss matematik mantık soruları Çözümü

Sal 25 Nis, 2023

Kpss matematik mantık soruları Çözümü

KPSS Matematik Mantık Soruları Çözümü son zamanlarda birçok öğrenci tarafından araştırılan ve merak edilen konulara arasında yer almaktadır.

KPSS Matematik sınavında yer alan mantık sorularının kim i öğrenciler için kolay olduğunu kimi öğrenciler içinse oldukça zor olduğunu bilmekteyiz. Özellikle mantık sorularının özünü çözerek daha çok net yapmak isteyenlerin bu mantık sorularına yönlendiğini söyleyebiliriz. Hal böyle olunca diğer rakiplerine fark atmak isteyen birçok öğrenci mantık sorularının çözümü noktasında bazı teknikleri araştırmaktadır. Sizlerde KPSS mantık sorularının nasıl çözüleceği konusunda araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda KPSS Matematik Mantık Soruları Çözümü hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

KPSS Matematik Mantık Soruları Çözümü

KPSS Matematik Mantık Soruları Çözümü Her alanda branşının olmasıyla beraber matematik alanında da çok çeşitli soruları olan KPSS son dönemlerde oldukça çeşitli soruları barındırıyor. KPSS matematik mantık soruları çözümü de bu sebeple pekçok öğrenci tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Çünkü artık ezbere dayalı bir sistem yerine daha mantık sisteminin istendiği bir sınav şekline dönüşmeye başlamıştır.

Bu nedenle hem Türkçe de hem de matematikte yaklaşık 10- 15 soru mantık sorusu olarak öğrencilere sunulur. Bu sorular aslında sınavın büyük bir çoğunluğunu kaplıyor. Bu nedenle pek çok kişi daha yüksek dereceler alabilmek için KPSS matematik mantık soruları ve Türkçe sorularını tamamen doğru yapmayı hedefliyor. Mantık sorularının herhangi bir net çözümü yoktur. Çünkü her soru tamamen kendine ait olan bir çözüme sahiptir. Bu nedenle genel olarak mantık sorularına nasıl yaklaşılması gerektiği önemlidir.

KPSS Sayısal Mantık Nedir?

Her sene düzenlenen sorular içerisinde KPSS sayısal mantık soruları da oldukça çeşitlendiriliyor. Bu konu, KPSS sınavına giren adayların yorumlama, analizleme ve düşünme kabiliyetlerini ölçen sorular olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda dizileri, şekil yetenekleri, tablo yorumlama ya da grafik yorumlama gibi çeşitli mantıksal muhakeme problemleri KPSS sınavına hazırlanan adaylara sunulur. Aslında bu sorular anlaşıldığı zaman ezber sorulardan çok daha hızlı ve kolay bir şekilde cevaplanabilmektedir. Bu nedenle bir kısım sayısal mantık sorularını çok severken bir kısım bu sorulara önyargıyla yaklaşmaktadır.

Sınavda yapılan en büyük hatalardan biri de bu sorulara büyük bir önyargıyla yaklaşmaktır. Ancak sayısal mantık sorularında herhangi bir şekilde hata yapılmaz. Çünkü bu soruların belirli bir çözüm yöntemi yoktur. Eğer kişi soruyu doğru anlarsa cevabını da hiçbir şekilde hata yapmadan bulacaktır. Fakat benzer sorularda izlenmesi gereken belirli çözüm yöntemleri de bulunabiliyor. Bunun için KPSS sayısal mantık çıkmış sorular göz önünde bulundurulmalıdır.

KPSS Sayısal Mantık Soruları Nasıl Çözülür?

Genel anlamda KPSS sayısal mantık soruları mantıksal muhakeme, şekil yetenek ve sayı dizileri, tablo ve grafik yorumlama şeklinde üç gruptan oluşmaktadır. KPSS matematik alanında sorulan soruların neredeyse 10 ila 15’i mantık sorusu olarak öğrencilerin karşısına gelir. Sayısal olarak dağılımı son dönemlerde değişiklik olarak gösterebilmektedir. Ancak her sorudan neredeyse 3- 4 adet soru gelebiliyor.

Mantıksal muhakeme kurulan problemlerde genel anlamda sorunun başında iletilen kural ve bu kuralı devam ettiren bir sistem vardır. Bu sistem değerlendirilir ve verilen şekilde sorulara cevap vermek gerekir. Şekil sorularında ise şekiller arasındaki örüntü detaylı bir şekilde incelenmelidir. Bu sorularda çok basit düşünmek oldukça önem taşır. Tablo ve grafik sorularında ise genel anlamda belirli bir mantık vardır. Bu sorular daha çok birbirine benzer bir şekilde çözülür. Bu nedenle aslında pek çok kişinin daha kolay bir şekilde çözebileceği sorular arasında yer almaktadır.

KPSS sayısal mantık soruları çözümü yapılırken genelde matematiğin temel konularından yararlanılır. Dört işlem, asal sayılar, bölme bölünebilme, üç ve kök kavramı, ardışık sayılar, permütasyon, kombinasyon, olasılık ve fonksiyon gibi temel konulardan yararlanılarak çözüme ulaşılabilir.

KPSS Sayısal Mantık Sorularında Takip Edilmesi Gereken Aşamalar

Sınav esnasında öğrenciler KPSS sayısal mantık soruları çözümü için şu temel aşamaları takip etmelidir;

  • İlk olarak mantık sorularının dikkatli bir şekilde okunması gerekir. Soruda adaya yönetilmiş olan metinde her türlü kural bulunur. Burada hangi bilgilerin soru çözmesine yardımcı olacağı ve hangi bilgilerin daha gereksiz olacağı belirlenmelidir. Genel anlamda tek bir paragraftan iki- 3 soru sorulmaktadır. Her soruda ise paragrafta ki detaylara yer verilir.
  • Soru metninde verilmiş olan ve işe yarayacak her türlü yazılı bilgi matematik sembollerine, grafiklere ya da tablolara dökülmesi gerekir. Bu sayede sorular kavramsal olarak çok daha basit bir hale getirilebilir. Böylece kişilerin çözüme ulaşması daha da kolaylaşır.
  • Sunulan bilgilerde yapılması gerekenler matematikte formülleri, grafikleri ya da tablolara dökülürse eğer bu durumda yazılı olan metin çok daha hızlı bir şekilde kavranabilir. Bu anlamda sorulara ulaşımda daha kolay olacaktır. Sonuç alabilmek için tüm hazırlıklar bitirdikten sonra verileri değerlendirerek kolay bir şekilde çözüme ulaştırılabilir.

Yukarıdaki aşamaları uygulayarak KPSS matematik mantık soruları çözümü kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

KPSS Matematik Mantık Soruları Çözümü

KPSS Matematik Mantık Soruları Çözümü ile ilgili olarak sizlere kısa ve öz bilgiler sunmaya çalıştık. KPSS mantık sorularının özünü anlayarak doğru bir şekilde çözmek sizlerin diğer rakiplerinizden daha fazla net çıkarmanıza ve sıralamada önüne geçmenize neden olacaktır. Bunun yanı sıra sizlerde KPSS matematik mantık sorularının çözümü ile ilgili olarak aklınıza takılanları veya merak ettiklerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

0 Yorum

Yorum Yaz